İçeriğe geç

Agorafobi ne demek

Agorafobi Nedir?

Agorafobi, fiziksel veya sosyal durumların ya da mekânların karşısında hissedilen ani, korku ve endişenin bulunduğu durumlarda ortaya çıkan bir kaygı bozukluğudur. Bu durum genellikle evden veya toplumdan uzaklaşmak istemeyi, başkalarına yakınlaşmayı veya kalabalık mekânlarda olmayı tehdit eden korkuya neden olur. Agorafobi genellikle sosyal fobik bozuklukların bir parçası olarak kabul edilir.

Agorafobi, insanların toplum içerisinde konumlanmasını engelleyen ve kendilerine özgü bir kaygı duygusu oluşturan bir durumdur. Bu durum, sosyal ortamlarda, kalabalık mekânlarda veya tehdit potansiyelinin arttığı durumlarda ortaya çıkar. Agorafobi, insanların toplumdan veya başkalarından uzaklaşmasına neden olan bir durumdur.

Agorafobi, toplumsal baskı veya başarısızlık korkusundan kaynaklanan kaygı bozuklukları ile karıştırılmamalıdır. Kişi, sosyal ortamlarda etkili olma ya da başarılı bir şekilde konuşma ya da iletişim kurma konusunda kaygı duymakta olabilir, ancak bu durum agorafobiden kaynaklanmaz.

Agorafobi, insanların kendilerini güvende hissetme yeteneğini etkileyen ve fiziksel veya duygusal olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkan bir durumdur. Fiziksel olarak ortaya çıkan agorafobi, kişinin kalabalık mekânlarda ya da toplumdan uzaklaştığı ortamlarda hissettiği korku, endişe ve sıkıntıya neden olur. Duygusal olarak ortaya çıkan agorafobi ise, kişinin başkalarıyla toplumda etkili bir şekilde iletişim kurmakta zorlanmasına yol açar.

Kişinin agorafobik belirtileri, etki alanındaki durumların ve mekânların karşısında korku, endişe ve sıkıntıyla birlikte ortaya çıkan fizyolojik tepkilerdir. Bu tepkilere ek olarak, kişi yüksek seviyede stres altında olabilir ve uyku bozuklukları, depresyon veya anksiyete gibi diğer belirtileri yaşayabilir.

Agorafobik kişiler, toplumsal ve sosyal ortamlarda ya da kalabalık mekânlarda uzun süre kalmayı imkansız görebilir. Bu durum, kişinin toplumdan veya ülkeden ayrılma isteği ya da evden çok uzun süre uzak kalmayı evden çıkma isteği gibi sonuçlara neden olabilir. Ayrıca, kişinin yaşamının normal sosyal ve işlevsel aktivitelerinden uzaklaşmasına ve etkili iletişim kurmaktan kaçınmasına neden olabilir.

Agorafobi, teşhis edildiğinde ve tedavi edildiğinde, kişinin hayatında önemli ölçüde olumlu değişimler meydana getirebilir. Kişi, agorafobiden kaynaklanan kaygılarının üstesinden geldikten sonra toplumda etkili bir şekilde konumlanabilir ve yaşamında pozitif değişikliklerin oluşmasına yardımcı olabilir.

Anahtar Kelimeler: Agorafobi, kaygı bozukluğu, toplumdan uzaklaşma, korku, sosyal ortamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir